Kapitalny remont to działanie, które wydłuża trwałość maszyny. Należy objąć wszystkie jego układy i przeprowadzić regularnie, co roku lub co jakiś czas! Dzięki takiemu podejściu, zmniejsza się ryzyko, że w pewnym momencie urządzenie nagle przestanie działać i już nigdy nie ruszy. Ponadto, warto zauważyć, że koszt nabycia nowego sprzętu znacznie przewyższa koszty serwisu lub modernizacji, więc zdecydowanie opłaca się inwestować w konserwację.

Najważniejsze to mieć na uwadze – urządzenie, na którym operujemy, musi działać bez zarzutu! W przeciwnym razie istnieje ryzyko wypadku, w którym może ucierpieć operator, a także osoby w otoczeniu. Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, dlatego nie należy lekceważyć żadnych potencjalnych zagrożeń.

Kiedy wykonywać remont kapitalny maszyny budowlanej?

Przede wszystkim – systematycznie, a równocześnie zgodnie z wymaganiami. Jak zrozumieć, jakie są te wymagania? To przede wszystkim sprawa regularnego przeglądu ładowarki. Dodatkowo, codzienne utrzymanie maszyny w dobrym stanie i dbałość o jej potrzeby, takie jak wymiana filtrów czy płynów, są kluczowe.

Regularne monitorowanie stanu technicznego maszyny budowlanej nie zajmie wiele czasu, zaledwie kilka minut. Dzięki temu będziemy w stanie szybko wykryć ewentualne usterki, przeprowadzić niezbędne naprawy i odroczyć większy remont maszyny na później.

Gdy nadchodzi czas na remont, warto zorganizować go z odpowiednim wyprzedzeniem, uwzględniając zalecenia producenta zawarte w instrukcji obsługi oraz wytyczne zawarte w Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót Budowlanych (IBWR).