Początki

Wszystko zaczęło się w 1919 roku, kiedy Hinrich Weyhausen założył swoją pierwszą firmę, Hinrich Weyhausen KG, w Delmenhorst. Początkowo firma produkowała maszyny rolnicze i przenośniki. Weyhausen zdał sobie sprawę, że maszyny, których potrzebowali jego klienci, nie były powszechnie dostępne na rynku. Weyhausen uważnie wsłuchał się w potrzeby operatorów i zaczął produkować własne maszyny, które dokładnie spełniały wymagania ludzi, z którymi pracował na co dzień. Weyhausen podszedł do tego zadania z wielką pasją i poświęceniem, a wyniki zaczęły przynosić pozytywne rezultaty. Hinrich Weyhausen szukał nowego środowiska. W 1936 roku powstała marka Atlas, ale Atlas nadal podlegał pierwotnej firmie.

Zidentyfikował problemy z podejściem innych producentów. Skupiali się oni na technologii i ulepszeniach, ale nie zastanawiali się, czy ta konkretna maszyna będzie wspierać cele i zadania użytkownika. Atlas skupił się na korzyściach płynących z danej maszyny. Co jest obecnie potrzebne? Wprowadzone rozwiązania były następnie ulepszane wraz z rozwojem technologii i tak jest do dziś. Dlatego maszyny Atlas należą do najbardziej niezawodnych.

Pierwsza ładowarka

Marka Atlas produkowała koparki już od jakiegoś czasu, ale pierwsza w pełni hydrauliczna koparka tego typu została wyprodukowana dopiero w 1951 roku. Choć na jej produkcję trzeba było poczekać, rozwiązania oferowane przez markę Atlas wyróżniały ją na tle innych producentów. Niezawodna, nowoczesna i innowacyjna – taka była pierwsza ładowarka Atlas. Ładowarka ta utorowała Atlasowi drogę do zdobycia jeszcze szerszego grona zwolenników. Dzięki swojej niezawodności, technologii i innowacyjności Atlas szybko stał się liderem na rynku.

Maszyny budowlane Atlas w Polsce

Najpopularniejszymi polskimi maszynami Atlas są koparki, z których większość to koparki kołowe wyprodukowane w latach 1995-2000 i ważące 13-16 ton. Inną ciekawą maszyną jest tzw. koparka dwukierunkowa, która może poruszać się po normalnym terenie zarówno na kołach, jak i na gąsienicach (z wykorzystaniem kół kolejowych) dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów podwozia.

Wśród koparek na wyróżnienie zasługują również minikoparki Atlas 404 i 604, które niestety nie są obecnie produkowane. Kolejną grupą są ładowarki Atlas, które wykorzystywane głównie na placach budowy, w tartakach, w przemyśle materiałów budowlanych oraz w rolnictwie. Warto również wspomnieć o żurawiach samochodowych Atlas, które wykorzystywane są głównie do załadunku materiałów budowlanych.