Ładowarki różnią się między sobą i można je podzielić według kilku kluczy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, każdy z innymi funkcjami – jak je rozumieć? Czy potrzebuję ładowarki kołowej czy teleskopowej? Którą maszynę wybrać? W poniższym tekście chcielibyśmy rozwiać niektóre z Twoich pytań.

Czym jest ładowarka kołowa?

Ładowarki kołowe mają zwykle ruchomą tylną oś i przechylają się pod kątem do około 30 stopni. Maszyna jest kierowana przez tylne koła dzięki osi skrętnej. Ładowarki kołowe mogą być używane na przykład w niskich, ograniczonych przestrzeniach i korzystają z tego ograniczonego zakresu ruchu i dużej zwrotności. Z drugiej strony, wysięgnik znajduje się po prawej stronie ładowarki i nie zasłania widoku podczas pracy. Jednak ten wysięgnik ma również ograniczony zakres ruchu i dlatego nadaje się do pracy na placach budowy i wokół budynków.

Czym jest ładowarka teleskopowa?

Ładowarki najczęściej dzielimy na teleskopowe oraz przegubowe, natomiast warto zaznaczyć, że te pierwsze rozróżniamy po rodzaju wysięgnika, a przegubowe rozróżniamy ze względu na typ podwozia. Może być więc tak, że jakaś ładowarka będzie jednocześnie teleskopowa oraz przegubowa.

Ładowarki teleskopowe najczęściej posiadają sztywną konstrukcję, którą sterujemy tylnymi kołami. Czasem posiada zamiast tego przegubowy system skrętu. 

Ładowarki przegubowe wyposażone są w przegubowy teleskop, który jest umieszczony w środkowej części maszyny. To idealna maszyna do rozładowania ładunku. Teleskopem ładowarki sterujemy joystickiem, co jest bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem. Dzięki przegubowej konstrukcji możemy dokładnie przetransportować ładunek i ustawić je w miejscu docelowym. Dysponuje ona również większym zasięgiem niż łyżka klasycznej ładowarki kołowej.